Зошто изворска вода, во секој случај?

136 Коментари +
 1. гавин вели:

  би сакале да ја видиме нашата извор од италија која е прикажана на вашата веб-страница за да им помогнеме на нашите пријатели и на многу луѓе кои сакаат да добијат изворска вода

 2. Триш вели:

  Даниел има компанија тука е држава WA, која вели дека тие ја испорачуваат изворната вода од планината. Rainier, дали ова ќе биде добро или не. Не знам како да најдам време да одам да добијам изворска вода сам…

  • Нашиот најдобар совет е да поставиме многу прашања. Со други зборови, проверете дали добивате изворска вода. Најверојатно, во најмала рака ќе мора да се третираат со УВ-лек поради правни причини, но многу добро може да биде убава надградба од чешмата. Постојат неколку прекрасни компании со висок интегритет што даваат изворска вода

   Тимот на FindASpring

 3. Lee вели:

  Чувајте ме информиран за тековните и новите случувања поврзани со здравјето на животната средина и методите за подобрување на животното здравје.
  Благодарност.
  Lee

 4. Едуардо Р. вели:

  Здраво, може некој да ми помогне .. не можам да ги пронајдам изворите за пиење .. сè што гледам на овие веб-страници е hotsrings ..im во Nothern California, може некој да ми даде некои води plz ... благодарам боже благослов

 5. Александра вели:

  Каде го добивате тоа џинско стакло вода шише?

  • AMејмс Озборн вели:

   Големите стаклени шишиња се нарекуваат карбови.
   Можете да ги најдете во било која продавница за производство на пијалаци или да ги купите на линија. Тие исто така имаат нови ПЕТ пластични карбони кои не и даваат на водата пластичен вкус.

 6. Diane вели:

  На вашата страница имате Cherry Knoll Spring во Амхерст, Охајо како да знам дали е безбедна. Како го тестирате?

  • Можете да ја испитате водата независно ако постои загриженост од ваша страна. Исто така, корисно е да се разговара со другите што ја посетуваат изворот и нивното лично искуство со водата

  • Г-ѓа вели:

   Дајан: Ако станува збор за објект како оној во Шардон, ОХ (клуб за пастрмка на Дип Спрингс), тие имаат леток што ја покажува pH вредноста и кога последен пат бил тестиран, како и историјата на локацијата. Тие ја продаваат водата за .30 / по галон, но вреди за мене. Ако не е објект, само купете комплет за тест со pH и тестирајте го сами. Запомнете колку е повисоко нивото на pH вредност, толку подобро е за вас затоа што содржи минерали што ни недостасуваат. Исто така, истражете го местото пред да одите. Со среќа!!

 7. Сем Бернфелд вели:

  Каде е најблиската пролет за мене 10952 monsey NY?

 8. Ken вели:

  Зошто изворната вода се разликува од подземните води што се испумпуваат од бунар? Дали некаде каде што подземните води природно се влеваат на површината, би се дефинирале како извор? (Веројатно треба да додадете дефиниција за изворот на вашата веб-страница.) Ако е така, тогаш сите извори, езера и мочуришта што произлегуваат вода од подземните води се извори?

  Вашето видео сугерира затоа што изворната вода е изведена од водоносни слоеви дека не содржи загадувачи и е побезбедна од водата што ја даваат општините. Сепак, вашето одрекување се залага за тестирање на изворска вода пред потрошувачката, сугерирајќи дека изворската вода може да биде штетна (можеби од загадување предизвикана од човекот или природни токсини / патогени). Кое е тоа?

  • Внимавајте на нашите ЧПП! Мислам дека одрекувањето од одговорност е прилично очигледно 😉 Ние нудиме услуга, но не може да биде одговорна за она што луѓето избираат или не избираат да прават со споменатиот ресурс!

 9. Емануел вели:

  Книгата на Волшебникот во вода на Виктор Шаубергер е одличен ресурс за да дознаете за различните енергетски својства на водата и зошто природната изворска вода е најдобра за здравјето на луѓето. Водата сочинува 80% од човечкото тело, треба да биде најдобриот можен!

 10. вашата страница е мистерија. Не можам да добијам список на извори во државата newујорк. само карта со точки на неа. какви било идеи како да добиете список? благодарам

  • Откако ќе направите пребарување, полето ќе се појави на долниот лев дел од екранот, покажувајќи 1 на _ #of извори. Можете да движете низ резултатите од пребарувањето користејќи ги левите и десните стрели или можете да го користите копчето за зумирање на картата за да се приближите до вашата област. Се надевам дека ова помага 🙂

 11. кхх вели:

  би сакал да знам колку време водата ќе остане свежа надвор од фрижидерот. што сакам да кажам е, ние добиваме вода од прутната пумпа на единаесет милји кањони кога ќе кампуваме таму. обично добиваме два или три галони истовремено. Јас би сакал да добијам една од оние големи џоги што ќе ги прикажете во видеото (10 галон?), но никогаш не би се вклопила во мојот фрижидер. дали би можел некое време да го задржам во тие џоги, надвор од фрижидерот? и само пополнете галон стакло во фрижидер надвор од големиот?

  • Тоа навистина зависи од климата во која се наоѓате, колку долго ќе трае. Ви пишувам од Мејн за да ги чуваме нашите на ладна и темна локација што е многу кул, како подрум. Овој период од годината трае неколку недели за нас, бидејќи е многу ладно водата се потпира кон замрзнување. Водата секако расипува, затоа внимателното складирање е задолжително. Ако имате локација што е кул и чувајте ја од директна сончева светлина, треба да можете да ја процените нејзината свежина. Можеби коментирајте директно за самата пролет во делот за коментари и добијте повратна информација од другите за нивното искуство 🙂 Ви благодарам што постигнавте!

 12. Наоми вели:

  Среќен сум што ја најдов вашата страница и се надевам дека ќе ме одведе до извор со добар квалитет. Има извор недалеку од мене во Тукседо, NYујорк, кој беше тестиран минатата година и се најде позитивен за хлороформ и негативен за е.Коли. Што ти укажува ова? Дали се препорачуваат други тестови генерално, како кај панели за пестициди, метали, итн…? Ви благодарам!

 13. guvesdilort вели:

  Препорачани веб-страници

  […] Еве некои од страниците што ги препорачуваме за нашите посетители […]…

 14. Ли Паркер вели:

  Верувам дека видеото е претерано ентузијастичко за изворите и чистотата на изворската вода. Изворите зависат од подземните води. Зошто инаку би се суделе понекогаш? Бунари што течат - артески - дупчат во карпа, зависат од водоносни слоеви кои можат да имаат или немаат загадувачи (проверете дали се трескаат). Вистинските извори можат да бидат зависни од дожд или снег. да бидат загадени. Нивото на загадување, доколку има, е поврзано со растојанието од изворот каде водата се влева во земјата и излезната точка од водата. Што повеќе од изворот, толку е поголема можноста загадувачите да се филтрираат од водата. Но, како и во животот, нема гаранции. Најдобро е да ја имате вашата изворска вода проверена за чистота од страна на вашиот здравствен дом на округот. Имаме двојка близу нас кои се затворени од нашиот здравствен дом. за високи нивоа на нитрати што излегоа во нив од блиските полиња со пченка.

  Ја добив мојата вода од изворот на мојата земја изминатите 37 години ... и тоа е најдобрата дегустација / без вкус? вода што некогаш сум ја имал.

 15. Во моментов живеам на островите Сан Хуан во државата Вашингтон. Дали има пријавено извори тука, се прашувам? Ти благодарам за твоето време. Ајлин

 16. Џош вели:

  Имаме неколку извори околу тоа каде живеам, но има метална цевка од која излегува водата, дали тој метал ќе направи водата да не биде безбедна за пиење? Исто така, треба да се грижам за бактерии, или да ја филтрирам / врие водата? Ви благодариме за какви било информации.

 17. annie вели:

  Iивеам на место каде што се користат многу хемикалии на многу фарми. Како да знам дека хемикалиите не протекоа во пролетта?

 18. Jo вели:

  Видеото е обележано како приватно и исклучено, така што не можам да најдам Пролет близу мене, во планините на Аз.

  • Ешли Најт вели:

   Ако отидете на картата и кликнете на Соединетите држави, а потоа АЗ, во таа област ќе се појави список со извори. Користете ја функцијата за зумирање на дното на страницата за подобро да ја видите секоја пина. Среќен пролет лов!

 19. Борис вели:

  не може да гледа видео, вели „Ова видео е приватно. „

 20. Imelda вели:

  Еј најде пролет
  Што е следно?
  Има лековити својства
  Сега е запечатено
  Може ли да го отпакувам?

 21. Зори вели:

  Видеото е приватно?

  • Ешли Најт вели:

   Во моментов разгледуваме зошто ова видео се појавува како недостапно, ви благодарам за трпеливоста и се надеваме дека наскоро ќе се реши ова прашање 🙂 -Ашли и The Find A Spring Crew

 22. Kristen вели:

  Дали имате веб-страница, дали можам да добијам ист или сличен карбон? Исто така, како можам да ја тестирам изворната вода самостојно? Ти благодарам 🙂

 23. Челе вели:

  Ви благодарам на сите за вашиот придонес… Има извори 2 во рок од 30 милји од мене…. Тоа ќе биде забавно…. на мој лов да ги лоцирам…. но уште поважно ќе биде интересно да се види и почувствува разликата откако започна да ја пие оваа жива вода… Повторно…. Ви благодарам на сите! Willе бидете сигурни дека ќе ве известам за неколку недели или така …… ..

 24. Tanya вели:

  Јас сум многу благодарен за оваа страница! Iивеам во Монтреал, Канада и не можам да ви се заблагодарам доволно за вашата напорна работа. Одам на лов на изворска вода овој викенд! Милион пати ви благодарам!

 25. Бони вели:

  Барате пролет во Викторија, п.н.е., како и во ПЕИ.
  Чадот од ѓаволот во ПЕИ има пролет, но не можам да најдам никаква информација за тоа.
  Ви благодариме за веб-страницата!

 26. Kelly вели:

  Па, не е толку паметно! Вие градите веб-страница која ги охрабрува луѓето да соберат вода од локалните извори, а потоа да ги охрабрите да ја испитаат прво, и каква е случајност! Вашата матична компанија SurThrival.com само се случува да продава извори на комплет за тестирање на вода. Леле. Разговарајте за создавање на пазар. О, патем, јас живеам на Флорида. Не постои извор во оваа држава што не е ниту приватно, ниту комерцијално во сопственост, ниту е управуван од системот на паркови. Во никој случај не би можеле да шетате со тегла и да го соберете и однесете дома, без да платите влез за паркирање од 12 $. И ако не е тоа парк, веројатно е веќе во сопственост на Нестле.

  • Ешли Најт вели:

   Ви благодариме што го посетивте FindASpring. Ние го охрабруваме тестирањето на водата затоа што не сме во состојба да го потврдиме квалитетот и / или безбедноста на секоја пружина како што се доставени од корисниците. Мерач на TDS е многу основен уред за тестирање и Surthrival го нуди како практичен, бидејќи Surthrival е животен стил и многумина во нашата култура уживаат да собираат изворска вода. Постојат многу TDS метри на Интернет за купување ако набавка на еден од Surthrival не одговара. Surthrival плати за целото градење, дизајн и тековно одржување на FindASpring и го чуваше 100% бесплатно за сите да ги користат врз основа на страст и верба не за финансиска добивка бидејќи можеме да ве увериме дека продавањето на некои TDS метри и шишињата со вода не би можеле да започнат покријте го трошокот. Флорида е тешко место за многумина да најдат извори. Можеби може да ја исплатат цената 12.00 $ со тоа што ќе наполните 5 или повеќе големи јаглерод? Ние ги цениме вашите повратни информации и ви посакуваме најдобро на вашето патување до FindASpring.

 27. сарија вели:

  Ај, имаме природно изворно езеро, порано беше каменолом во 1980 и еден ден тие дупчеа и ја погодија различна природна извора во 17. Се наполни толку брзо што немаа време да извадат ниту една опрема. Значи, имаме булдожери, трактори и сите видови на работи на дното. Се прашував како можам да ја продадам мојата вода и да ја продадам? Сакам да донирам и на други луѓе кои немаат вода. Како можам да го направам ова?

 28. Џејмс вели:

  Велите дека изворската вода е загадена затоа што е во подземни водоносни слова уште од времето кога луѓето почнаа да загадуваат. Мислите дека паѓањето никогаш не загадило водоносен? Се надевам дека момците можат да го поседуваат она што го правите кога луѓето ве обвинуваат дека се разболувате. Дали навистина можете да гарантирате дека секоја пролет на оваа листа е безбедна за пиење? Не мислев така.

  • Ешли Најт вели:

   Ве молиме, прочитајте го нашето одрекување Ние не можеме да ја гарантираме безбедноста / квалитетот и јасно е дека за жал не можеме. Едноставно нудиме база на податоци населена од корисници и на ладни и на топли извори и се експлицитни во тоа што им овозможуваме на луѓето да знаат дека мора да преземат чекори за да откријат дали некој извор е безбеден. Наша длабока надеж е дека со свесност луѓето ќе запалат поголема заштита на овие скапоцени ресурси.

 29. Ким вели:

  Дали има природни извори во olолиет, ИЛ?
  Ви благодариме!

 30. Скокни вели:

  Ако луѓето ја испитале водата од изворот тестирана, зар не би можела да се објави за другите да не го имаат истиот трошок?

 31. Знаете, во 70s имаше пролет лоцирана во паркот Клифтон. Но, во рамките на 3-6mos. стана загадено со азбест! Како и зошто се случи тоа? Па, зошто на друго место ни останува да пиеме вода од шишиња? Тоа е голем бизнис!

 32. Andrew вели:

  Само што ја најдовте вашата страница. Прекрасно! Толку голема услуга на човештвото. Easternивеевме во источна Европа веќе 20 години и наидовме на толку многу природни извори каде мештаните одат да ги полнат своите шишиња. Гледам скоро ниту едно од нив не е наведено, така што започнав да ги поднесувам оние за кои знам. Се надевам дека повеќе луѓе ќе ја откријат вашата страница и ќе започнат да пијат свежа изворска вода. Јас исто така ја споделив вашата страница на ФБ. Благодарам уште еднаш!

  • Ешли Најт вели:

   Толку мило ми пронајде! Ви благодариме за вашите поднесоци, не можеме да чекаме да ги споделиме вашите извори со остатокот од нашата база на податоци. 🙂 Добредојдовте!

 33. Мила вели:

  Може ли некој да ми помогне во насоките кон бунарот во Лемонт во Илиноис на Блеф. Само што отидов таму и патот е ограден на половина пат до бунарот. Било друг пристап до тоа?

 34. Беверли вели:

  Ви благодарам многу што се грижите за луѓето доволно за да го направите сето ова истражување и да го направат достапно без трошоци. Наздравје!

 35. Стејси вели:

  Океј, па најдов пролет. Сега што? Треба да ја испитам водата, точна? За што треба да тестирам и што е уште поважно, како? Мојата загриженост би била во врска со земјоделските токсини и разни други хемикалии.
  Следно, што да правам со водата во случаи кога содржи некои загадувачи како колиформи или полошо (хемикалии)?

  Ви благодарам што погледнавте малку светло на процесот 🙂

 36. литесанг вели:

  Додека возевме преку нашата прекрасна држава Вашингтон, најдовме прекрасна извор. Имаме убав 5 галон вода, стакло, така ќе го наполниме, кога се во таа област. Нашиот град порано имаше мал површински проток на кој нашите граѓани се освежија. Сепак, развојот пред 45 години, го заврши тој извор на вода. Lookе ги бараме поблиските извори сега.

 37. Кели Хоган вели:

  Сето ова звучи МНОГУ возбудливо и би сакал да го испробам! Исто така, загрижен за безбедноста на мојата посебна извор, за да можете да ги испратите или испратите е-поштата чекори откако ќе ја имате водата како да ја тестирате и што да барате? Ви благодарам многу и јас го ценам тоа што го правите момците! :)))

 38. Мори вели:

  Здраво, треба да најдам пролет на Лонг Ајленд, NYујорк. Единствената на оваа страница е „Студеното пристаниште на ладно“, но тоа е наведено како ЗАВРШНО - Дали некој друг овде? Ве молиме ажурирајте!
  Ви благодариме,
  M

 39. Laura вели:

  Има една пролет во близина на мојата куќа која е околу долго време. Разговарав со неколку луѓе за тоа и се чини дека е добра вода. Од цевката расте алги и има алги каде водата излегува во „коритото“. Знам дека некои луѓе плаќаат многу пари за алги (спирулина и сл.). Дали мислите дека е добро дека има алги кои растат од цевката и од каде излегува водата? Водата е многу ладна. Доаѓа од цевка што се движеше до малата планина во близина. Благодарам!

  • Крис Риокс вели:

   Не претпоставувајте дека алгите се здрави за вас само затоа што некои форми се, исто како што некои бактерии се здрави за нас, а други можат да бидат многу нездрави, а некои дури можат да предизвикаат смрт. Јас би предложил да испратите примерок од таа вода за да се тестираат во лабораторија пред да ја потрошите.

 40. Оџакот вели:

  Навистина добра изворска вода е богатство - и поретка од минута!
  Пролетната вода се распушти под земјата преку геолошките слоеви, чистејќи ја, потоа аератите додека излегува на површината, така што може да има квалитети што го прават тоа подобро за пиење на живи суштества.
  Сепак… Имо, [Даниел] може да биде претерано распространет со изворската вода.
  Квалитетот на водата на изворите, како што тој го опишува, не постои за неколку децении - иако многумина сè уште се многу добри, во споредба со муни вода.
  Дури и изворите и потоците на голема надморска височина можат да бидат загадени - познати уште од пред 30 години.
  Она што го прави разлика, е колку далеку од концентрираното население и индустрија се изворите или табелите со вода .... и какви други табели со вода се поврзани, каде не можеме да ги видиме.
  Колку што знам, никој не мапира каде / како се поврзуваат табелите со вода, ниту кои индустрии или концентрациите на населението влијаат врз нив. Општинските водоводни компании рутински не успеваат да ги откријат и намерно да збунуваат, какви хемиски остатоци се во нивните извори на вода што не се отстрануваат пред да стигнат до вашата чешма.
  Најмалку едно племе кое живее на крајбрежната област на В. Вашингтон, кое се користи за она што повеќето сметаат дека е добра вода, има историја на перинатални проблеми, што резултираше во неспособност да има бебиња. Овие им беа дадени на Владата грант од неколку милиони долари за да ја испитаат причината, само ако НЕ проверувале Дневник или земјоделски хемикалии што се користат во областа…. Можеби тоа е мртов подарок? [племенските членови кои се оддалечиле, на крајот можеле да имаат бебиња].
  За многу години е познато дека дури и длабоките водни водоносни слоеви имаат загадувачи во нив.
  На пример, додатокот за гориво MTBE беше пронајден, непроменет со филтрирање преку преку 800 ′ геолошки слоеви, во табели со длабоки води под Сан Хозе, Калифорнија, пред неколку години. MTBE е познат карциноген, исто така е тератогени, мислам… .и заради спогодбата NAFTA, дозволено е да се направи и продаде, сè уште - малкумина знаат дека поранешниот генерал Греј Дејвис бил депониран значително поврзан со обидот да го отстрани MTBE од горива во Калифорнија, заради тоа откритие. Дејвис се закани од канадска корпорација која направи дел од тој додаток на гориво, дека ќе го тужи CA, доколку Дејвис се обиде да ја блокира продажбата на MTBE во Калифорнија.
  Табелите за вода во државата W. WA се толку плитки, загадувачите лесно стигнуваат до оние, а уште помалку се менуваат со геолошкото филтрирање. Сепак, ВА се држеше до корпоративен притисок, дури и откако беа информирани за опасностите од страна на граѓаните, и го пуштија во ВА [Да НАФТА?!?].
  Многу изработени хемиски соединенија се многу стабилни како оној на MTBE, пркосејќи се на нормалното расипување бидејќи се филтрира преку геолошки слоеви - пркосејќи се на нормалното расипување на формулите, во најголем дел е проблем.
  Буквално има 10 од илјадници различни хемиски соединенија, измислени за да се направат разни работи од правење храна, паѓање на масло, помагање во правење дожд на команда, до лекови, производи за домаќинство или машини што работат.
  Исто така, правата на вода или пристапот до огромни табели со вода, како што се оние под делови на Канада, се заробени од корпорации како компанија „Нестле“, која ја флашира / продава таа вода во таков степен што водената маса се спушти и направи вода за жителите и земјоделството потешко. Тоа е поотразен регион што зависи од зачуваната водна вода посилно од регионите со повеќе дожд; загубите на нивната вода може да бидат катастрофални, доколку им се дозволи да продолжат многу долго.
  Ние, во светски рамки, имаме огромно прашање приближно: чиста вода. Чистата вода е императив, сепак, на корпорациите веќе им е дозволено да постават преседан да ја контролираат како стока, како нафтата.
  Ако откриеме и водиме евиденција за диви извори и почисти извори на вода, како и да научиме како да ги поттикнеме овие квалитети во водата што се наоѓа на подрачјето, што е во изворска вода, ќе одиме на долг пат кон да ја заштитиме достапноста на водата.
  Ова ќе треба да започне со законите за промена на кои се блокира употребата на сливна вода и повторна употреба на сивата вода.
  Потоа, користејќи ги референците како што се системите за градење Земјиште, да научите како да направите системи што можат правилно да ја изложуваат сливната вода на карпите и воздухот, да направат повеќе добра вода токму таму каде што сме.
  Милиони луѓе ширум светот, имаат мал пристап до чиста вода, а уште помалку изворска вода. Можеби треба да научиме како да направиме „изворска вода“… и да ги исчистиме навиките за употреба на вода?

  • хју вели:

   постои извор јужно од северниот залив, за кој едно лице го проучувало. Лабораториите утврдиле дека водата што доаѓа од изворот била стара 2000 години - со други зборови, пред индустриската револуција. исчистете ја северната вода од онтарио.

  • Lucy вели:

   Ви благодарам за сите овие одлични и загрижувачки информации.

 41. Оџакот вели:

  Исто така… какви било извештаи дали пролетта во центарот на Олимпија, WA е повторно отворена?
  Наводно тој бил затворен поради тоа што бил загаден од бактерии?

 42. Jade вели:

  Еј,

  Одлични информации благодарам 🙂

  Многу извори тука во Тринидад, па ќе започнам да пијам кога ќе одам на плажа овој викенд 🙂

  Како се вика уметникот како го игра крајот на видеото?

 43. liz вели:

  што е пролет и како постојано тече ??? имаме многу воспоставена пролет што е тука со децении ми кажа како работи?

 44. Соња вели:

  Здраво, се прашував дали некој собрал вода од Silver Springs NY или Cherry Creek NY и дали знаете дали е безбедно да се пие? Собрав неколку во близина на Аркада NYујорк, но станав запек откако консумирав по околу една недела. Дали е ова заради сите минерали во водата?

 45. Kelly вели:

  Која е разликата помеѓу водата од бунар и изворска вода. Имам добро достапна вода. Дали е ова исто толку добро за мене?

 46. Ширли Катаисто вели:

  Ивеев во Вилмингтон, NC во 1962 и се преселив после само 6 месеци. За време кога бевме тука, имаше прилики што собиравме вода во шишиња од извор на свежа вода. Дали знаете дали имало сè уште, или сè уште има извор на свежа вода во Вилмингтон, Калифорнија?

 47. Diana вели:

  каде е најблиската пролет до источно езеро rd milton fl

 48. Брајан Милне вели:

  Прекрасна духовна музика на крајот тука ... Гледам музика од Роб Лукенте и Двајт Станард на кредити ... и малку пребарување на Интернет ми кажува дека имаат бенд наречен „Чеддар бенд“ од Бурлингтон, ВТ ... Секоја идеја за името на песната и каде можам да ја слушам или да ја преземам? Благодарам

 49. Информации за контролата на Илиноис, особено Чикаго

 50. Он Редман вели:

  Најновото видео на д-р Dr.о Меркола (53 минута) зборува за „структурирана вода“ која изворска вода е освен ако и додека не се зоврие (после што може да се ре-структурира со ладење) или микробранова (не се надеваме). Исто така, водата во овошјето и зеленчукот е структурирана (што е уште една причина да јадеме сурово е подобро за нас) (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/08/10/global-water-crisis.aspx?utm_source=dnl&utm_medium=email&utm_content=artTest_A5&utm_campaign=20160804Z1&et_cid=DM112836&et_rid=1603465859 & http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/08/03/effortless-healing.aspx?utm_source=dnl&utm_medium=email&utm_content=art1&utm_campaign=20160803Z1&et_cid=DM112785&et_rid=1601282508) Друг начин за разјаснување / прочистување на сомнителната вода е понуден од Adya Solutions for Life in Adya Clarity Ionic Sulfate mineral (http://adyawater.com/) што исто така носи вода во својата 4th кристална состојба (структурирана). Исто така, „опстојува“ големи количини на вода без да се разладува подолг период. Можеби ќе предупредите дека обвиненијата за испорака за стаклени јаглерод може да предизвикаат шок на налепници. Обрнете внимание на продажбата во дворот. Сепак, пластичните ги исфрлаат отровите во „универзалниот растворувач“ без оглед дали некој може да вкуси. Избегнувајте избегнувајте избегнувајте. Како да, јас ја препорачав оваа страница на доктор Меркола токму сега. Бог да те благослови и твојата работа.

  • Гарет вели:

   Да, јас сум хемичар и тоа е тотално БС.

   • Тауни вели:

    @ garrett- според ваше мислење кое тврдење е срање?

   • Тод вели:

    Здраво Гарет,
    Јас и моето семејство пиеме природна изворска вода од изворот во Висконсин. Myена ми сака да го филтрира ... I реков дека е луда .. Таа смета дека токсините од локалните фарми влегуваат во вода и не е добро за нас. Реков водата има одличен вкус, тоа е подобро од пиење вода од чешма, а филтрирањето е неиздржано. Можеме да избереме да пиеме здраво, но не можеме да се изолираме од светот. Водата во која се вметнува изворот е длабоко надолу и многу малку ќе излезат на природната изворска вода од фармите. Сакам да јадам здраво, да пијам здраво и да ги одржувам работите едноставни без да се правам себеси .. дали моите деца се луди .. вашите мисли? Благодарам

  • Е.Бен вели:

   „Што се однесува до ефектите на микробрановите на вода: Според д-р Луис А. Блумфилд, професор по физика на Универзитетот во Вирџинија и автор на книгата„ Како сè работи: правење физика од обична “,„ Микробранови Дон “ влијаат врз молекуларната структура на храната, освен преку термичките ефекти што ги поврзуваме со нормалното готвење (на пр., денатурирање на протеините со топлина и карамелизирање на шеќери). Тоа е затоа што, како и сите електромагнетни бранови, микробрановите се испуштаат и се апсорбираат како честички што се нарекуваат „фотони“. Енергијата во микробрановиот фотон е толку мала што не може да предизвика хемиско преуредување во молекула. Наместо тоа, може да додаде мала количина на топлина во молекулот на водата. ' (23)

   Со други зборови, да се наведе дека микробранењето ќе предизвика структура на молекулите на водата да се распадне и да предизвика водата суштински да се распаѓа во неговата компонента водород и кислород, како што се случува во електролизата, е неверојатно тврдење што е исто така неверојатно несуштирано, а уште помалку подалеку и направете дефинитивни тврдења за тоа какви опасности би биле, дури и ако тоа се случи.

   Плус, не само што ова тврдење е целосно неосновано, тоа е само план РАЗГОВОР, бидејќи микробранова печка минува „не-јонизирачко“ микробраносно зрачење (27) преку храна. Брајан Данинг, во неговиот „Дали се микробранови печки безбедни?“ епизода на Скептиоди, прави одлична работа да ја објасни оваа реалност со цел да потенцира колку е видливо погрешен овој вид на тврдење:

   „Веројатно најблескавната грешка што ја размножува Микробранова Милиција е дека микробрановата храна или водата ги содржи како што ги нарекуваат„ радиолитички соединенија “- нови хемикалии создадени со раскинување на молекули во микробранова печка. За овие нови хемикалии се вели дека се опасни, канцерозни, радиоактивни, неприродни или на друг начин штетни. Ова е јасно лажно тврдење. Радиолизата, која е реален процес и за која Милиција верува дека ги создава овие радиолитички соединенија, е процес со кој молекулите се разделуваат под јонизирачко зрачење. Водата може да се раздели под бомбардирање на јонизирачки алфа честички, што е природен процес. Микробрановото зрачење, како што споменавме порано, не е јонизирачко зрачење. На тој начин научно е неспособен да предизвика радиолиза. Разликите помеѓу микробрановото зрачење и алфа-зрачењето се огромни. Со тврдењето дека микробрановите предизвикуваат дисоцијација на молекулите на водата, Микробранова милиција или намерно лаже, или тие се грубо неуки за самиот предмет на кој тие тврдат супериорна експертиза.

  • Андреа Мартин вели:

   Проверете ја работата на професорот eralералд Полак Четвртата фаза на вода, тоа е она на што се однесува доктор Меркола, тоа не е дело на д-р Меркола - тоа е проф.

 51. руси камбани вели:

  Не можам да добијам ништо од вашата веб-страница, може некој да ми каже да пронајдам локални извори, живеам во јужен бивол. Freeport Pa 16229

  • Крис Риокс вели:

   Ете, веднаш е до вас. Адреса:
   1300 диск со аргона
   Natrona Heights, PA 15065
   Опис:
   Оваа пролет е заедно со „Аргон диск“ во делот Натрона во Харисон Тауншил. Иронично, таму е патот близу оваа пролет, наречен „Пат Спрингхил“, иако нема извор. Додека патувате по спустната страна на погонот Аргона, пролетта ќе биде на левата страна, жолтото обоено туличко структурирање го опкружува решетката. Може да преминете преку патот и да паркирате директно пред пролетта, или да возите до работ на тротоарот и да шетате по патот до него.

 52. Schauberger вели:

  Ich selbst wandere, wenn es die Zeit zulässt, sehr gerne. Da ich aus Norddeutschland komme, mache ich viele lange Strandspaziergänge und habe dabei immer meine kleine Wanderausrüstung dabei. In den Pauen bereite ich mir dann eine Mahlzeit oder einen Tee zu. Ich liebe es, wenn es unterwegs Quellen und Bäche gibt, wo man sein Trinkwasservorrat auffüllen kann. Бесте Грше Себастијан

  • Превод на Хер вели:

   Сакам да талкам, ако времето дозволува, многу ми се допаѓа. Бидејќи доаѓам од Северна Германија, правам многу долги прошетки на плажа и секогаш ја имам мојата мала опрема за пешачење. Во Пауен тогаш подготвувам оброк или чај. Го сакам кога има извори и потоци каде може да ја наполниш водата за пиење. Со почит Себастијан

 53. Хедер вели:

  Некој праша дали водата е доволно добра. ДА! Исто нешто. Водата е изворска вода, но мораше да се пристапи со дупчење, наместо само романтично да се гуши напред. Имам добро вода, чиста прекрасна вода. Јас треба да се искапат во тоа!
  Едноставно не изгледа толку кул или во Инстаграм достојна водата не само што се гушкаше во воздухот. Како да користите свеж снег? Всушност, водата од дожд и снегот се сметаат за чисти, но зависи и од загадувачите.
  Порано добивав вода од бунарот во Гибсонс, п.н.е. кога живеев на места со небезбедна вода или со комунална вода и сè уште беше бесплатна. Онаму каде што живеам, имавме само плитки, добро хранети со потоци. Мојот земјопоседник има права на вода што е кул и сè, но тоа го направи за многу болни стомачни дури и ако се вари. Понекогаш се сушеше. Тогаш мојот земјопоседник ископа бунар и е приближно ист како водата на Гибсон или подобро. Многу вода на брегот на Сонцето има арсен, па вреди да се добие вода од Гибсонс или да се најде пријател со добар бунар.
  Порано добив вода од главните води на Лин долина во Северен Ванкувер, што ми изгледаше малку затемнето и веднаш до патот. Се сеќавам на најубаво добивање изворска вода од изворот околу Вејкфилд Квебек како мало дете и со текот на годините го посетуваше семејството.

  • не искажува вели:

   не мислам или едноставно објавувам звук како да знам повеќе, сериозно со надеж дека ќе ги пренесам информациите и моето лично мислење и знаење, но никој не верувам добро во вода = изворска вода како што велите. добро вода може да ве убие во одредени ситуации. размислете за логиката овде: бунарите се ископани во земја, така што ќе има спектар на плитко до длабоко, особено кога зборуваме за фактот дека бунарската вода обично се прави рурално, обично (понекогаш, сеедно) луѓе со пониски приходи кои не можат да си дозволат професионални, машински погонски вежби кои можат да копаат подлабоко. буквално, може ефтино да ископате можеби 100 ft под земја и да ја наречете добро вода. можете да ископате 10 ft и да го наречете добро вода. или можете да ископате 1000 стапала на пример. проблемот е ако некој живее малку подалеку од вас (повисоко издигнување) и тие користат на пример септички систем, или на фарма и користат хемикалии, оваа загадена вода може да влезе во вашата вода.

   за полесно да се разберам, мислам дека и водата се нарекува / или доаѓа од подземна вода (наспроти површинските води, како што се реките). изворите од друга страна обично потекнуваат од подлабоки локации или нагоре во планински предели каде водата имала повеќе време за филтрирање и чистење.

   за да бидеме безбедни и подобри од жал не, добро водата не е секогаш еднаква изворска вода и водата за бунари не е секогаш безбедна за пиење. претпоставувам дека може да го кажете и ова за изворска вода. сето тоа зависи од тоа каде потекнува водата и од потенцијалните загадувачи во близина.

   • ken вели:

    Моето семејство беше тоа рурално семејство со ниски приходи. Сè уште можевме да си дозволиме бунар, ископан со екипаж и екипаж за вежбање. Луѓето што ја водат таа опрема, најверојатно, ќе влезат во познат аквифер на добра длабочина за добра филтрација.

    • Стејси вели:

     овие коментари имаат некои опасни информации во врска со бунари и извори дури и потоци. никој не смее да прогонува. поток или речна вода без разлика колку е јасно. Водата ќе биде несанитарна сè додека не се третира. Добро дупчењето со себе ја зема нечистотијата од површината. Доброто дупчење не е евтино како што подразбира еден коментар или тие живеат на врвот на најлесното тло кое му е познато на човекот.
     Фрекингот што се обвинува е исто така каприз и ако се размислува дека никој не знаел за тоа за поголемиот дел од своето постоење. Деталите би биле корисни и ако некој не знае дали е вистина или не дека не се замара бунарот, тогаш кажете го тоа. Многу малигни нафтени и гасни компании, но уживаат во топлината во нивните домови заради ниска цена. „Одење зелено“ е оддалечено неколку стотици години од тоа да биде практично или всушност зелено.
     Вриената вода може да убие бактерии, но не ги отстранува металите. „Болки во стомакот“ најверојатно се предизвикани од невротични родители кои предизвикуваат страв кај децата!
     Коментарите се некои утописки хипи-бабили. Работев со бунари за вода и никој од коментарите не знае да знае за бунари, пумпи или резервоари под притисок, дури ни терминот „артески“.
     Дали некој ги видел снимките на Јоко Оно и Шон Ленон како пееја протестна песна на „фрапангирање“? Прашувам - што знаат јапонски злато-дигер и син на мртва рок-starвезда, кои живеат во ексклузивна Newујорк зграда со поглед на Централ Парк, па дури и им пречи да размислат за дупчење со гас и нафта ?? Има пари во дупчење и пари за да се спротивстави на тоа и ништо за пијавки освен топлина и светлина или замрзнување во мракот. Водата за пиење станува скудна и не заради кршење или загадување, туку заради отпад. Правата на вода се наменети за површинска вода. Водните окрузи контролираат бунари. Миењето на вашиот автомобил или дури и да поседувате автомобил укажува на тоа дека мора да замолчите за кршење и загадување или за голем бизнис. Пустински град кој украл права на вода од земјоделците за да можат да пливаат во нивните базени откако направиле филмови за злобни бизниси кои дупчат за нафта или загадувачи се нарекува Холивуд. Повеќето идиоти веруваат во тие филмови и theвездите што дејствуваат во нив. Дам Хувер работи многу малку за да ги напои тревниците во Лас Вегас, друг пустински град. Пристаништата за бродовите на езерото Пауел се на суво тло и водата нема повторно да ја достигне височината. Безбројните морски батерии што беа отфрлени, седат на отворено, а не на дното. Оловни акумулатори, длабок циклус, вид што би го користеле за соларна (зелена) енергија…

   • Nyони Кометално вели:

    Кога станува збор за квалитетот на водата, мора да се утврди дали изворот или изворот доаѓа од „примарна вода“ или „подземна вода“.

    Околното опкружување е значајно внимание кога се работи за подземни води бидејќи индустриското или земјоделското загадување може да влезе во бунарот или изворот.

    Примарната вода од друга страна доаѓа од длабоки аквафири и е чиста (сè додека не се појави трескање во околината). Бунар може да се смести во аквафир или во случај на извор, пукнатините во земјата кора предизвикуваат водата да излезе на површина.

    Иако подземната вода може да биде добра во чиста околина, најдобрата „структурирана“ вода секогаш доаѓа од примарни извори.

    Гугл „примарна вода“ за да дознаете повеќе.

  • Тоња Аверет вели:

   Нашите бунари не се исти. Изворите се многу подлабоки. Не можеме да ја пиеме нашата бунална вода. Загадено е поради трескање.

 54. Дејл вели:

  Дали некој има искуство со „резервоарот на пролетта“ во Лафолет Т.н. Се јавив во локалниот совет за комунални услуги и водата хемичар рече дека тие го тестирале години наназад и откриле „малку загадување“ (што и да значи тоа). Имам подесување на јаглен / керамички филтер што ќе се филтрира до .2 микрони на бактерии. Мојата главна цел е да се ослободам од цветањето во локалната вода од чешма овде. ТИА

  • Тоња Аверет вели:

   Сè што треба да сторите за да се ослободите од брашното е да го напуштите врвот за 24 часа. Тоа е ако користите градски извор на вода. Јас не мислам дека брашното е во изворска вода во секој случај, бидејќи е додаток што се користи во општините. Не се наоѓа природно во вода. Изворите се веќе најдобрата природна филтрација за вода.

   • Франциско заклучување вели:

    Тоа работи за хлорот, но никогаш не сум прочитал нешто слично на отстранувањето на флуорид. Дестилација, обратна осмоза и активирана алумина се единствените начини да се отстрани.

   • Линдзи вели:

    Оставањето на горниот дел од садот ќе го испушти хлорот. Flouride не испушта гас како хлор, за жал.

   • Лин вели:

    Ако карпата и почвата во областа се процветаат, тогаш бунарите и изворите ќе имаат природно брашно, што е многу различно од индустрискиот отпад ставен во снабдувањето со вода во општината.

   • Дамјан Хинман вели:

    Оставањето од горниот дел нема да го отстрани цветањето. Хлор ќе испари на овој начин, но не и цвета. Јаглеродните филтри од типот Brita исто така не го намалуваат нивото на брашно. Единствените сигурни начини за отстранување на брашното се преку дестилирање или обратна вода за филтрирање на осмоза. Овие методи ги отстрануваат и сите корисни минерали, па затоа се препорачува да ги додадете назад при пиење.

    • Тим Максвел вели:

     Погледнете во филтер Берки. За да го отстраните флуорид, само додадете го нивниот помошен филтер за флуорид. Само филтерот „Црн“ „Берки“ дава извор на квалитет до 3000 литри вода од чешма, или што имате. Додавањето на помошниот филтер се леди на тортата.
     О, не е потребен притисок, тоа е потхрането со товар.
     (Јас не работам за Берки, но ги користам нивните филтри

   • Труди вели:

    Всушност, флуорот не испарува. Сепак, постојат достапни филтри кои ќе го отстранат флуоридот. Постојат многу брендови да изберете од толку само Google и да дознаам кој би сакал.

    • Џери вели:

     Труди, не сте во право за флуорот што не испарува, но со филтрите има многу кои тврдат исто така, но има само еден вид „систем“ кој може да отстрани секакви флуорид и тоа е систем РО (обратна осмоза). Не постои кертриџ или кој било друг вид систем што може да го отстрани флуоридот и кој било кој тврди дека се измами. Можеби веќе го знаете ова, но важно е да се разјаснат за луѓето што не

    • Најдобрите филтри таму за намалување на флуорид, само го намалуваат за 25% на микробразницата. Ако не сум во право во изјавата, би сакал да се докаже така.

     Филмските компании го користат отстранувачкиот збор ... таму каде што треба да наведат филтри да ги намалат загадувачите за да отстранат значи дека сè нема.

     Fyi… Флуорид е помал од вирусот, па затоа тешкотијата во „намалување“ Обично се намалува со апсорпција.

     Најдобри филтри за намалување на флуорид:
     Брз проток Нанофибер
     Коска Char
     Алум

  • Cynthia вели:

   За жал, не мислам дека е ништо нивно на пазарот што го вади целиот флуорид. Преновиот филтер за вода со пурити е најмоќниот биолошки и хемиски прочистувач на планетата. Тестирано е од страна на ISO акредитиран објект за да се отстрани 41.3% од флуорид од вода од чешма, за да не се споменат сите други глупости што се во вода.

  • Ѕвезда вели:

   'Veивееме „оддалечено“ многу години, ја добиваме нашата вода од изворот и бунарот. Откривме дека Biotite (Црно Мика концентрат) ја чисти нашата вода и ја користи скоро 5 години. и сакај го! Нашето тест шоу Биотит H3o2 Концентрат го отстранува флуорид, (и повеќе!)… Отровот што го користат само САД - тоа е забрането насекаде на друго место!

 55. Mona вели:

  Ви благодарам за сите овие одлични информации! Како ја дистрибуирате водата откако ја имате дома?

  • не / вака / некое друго место вели:

   мојата овие стакленици „лозарите“ од товарен сад работеа за мене
   https://freundcontainer.com/glass-growler-with-finger-loop/

   единствените капи што успеаја да ги најдат од нив што се ненамерни, за жал се пластични. тие исто така нудат метални капаци, но сите се украсени со пластика и работи за кои не ми одговара.

   овие неврзани капачиња се оние откриени кои се чини дека имаат најмалку додадени нешта во него (неговиот само полипропилен и нема постава)

   https://freundcontainer.com/pp-plastic-smooth-screw-top-caps/

   големината 38-400 е она што оди со лозарите

   секој случај на лозарите доаѓа во сопствена картонска кутија што ја олеснува транзицијата кон и од пролетта и немав никакви проблеми со кои се кршат работите, бидејќи кутиите спречуваат чашите да не удираат

   • Kristina вели:

    Ние собираме вода во празни извори на вода од Волмарт. Ги чуваме на полиците надвор од сонцето.

    Ние ја користиме водата за сите потреби за готвење и пиење. Галоните се многу полесни за ракување, а пластиката не се крши.

    Можете исто така да купите органски сок од јаболко во стаклени галон стакло и да ги зачувате шишињата за употреба.

  • 101 вели:

   мона овие стакленици „лозарите“ од контејнер за товарење работеа за мене https://freundcontainer.com/glass-growler-with-finger-loop/
   единствените капи што успеаја да ги најдат од нив што се ненамерни, за жал се пластични. тие исто така нудат метални капаци, но сите се украсени со пластика и работи за кои не ми одговара.
   овие неврзани капачиња се оние откриени кои се чини дека имаат најмалку додадени нешта во него (неговиот само полипропилен и нема постава)
   https://freundcontainer.com/pp-plastic-smooth-screw-top-caps/ големината 38-400 е она што оди со лозарите
   секој случај на лозарите доаѓа во сопствена картонска кутија што ја олеснува транзицијата кон и од пролетта и немав никакви проблеми со кои се кршат работите, бидејќи кутиите спречуваат чашите да не удираат

 56. рок вели:

  Ако се плашите да пиете чиста вода, тогаш се плашам дека ја изгубивте битката за вашиот ум.

  100% е законско да се хранат со дива вода и други диви растенија, сè додека не сте пречекориле на приватна сопственост. Дури и тогаш, дозволете вашиот морален компас да одлучи дали водата вреди да се ризикува.

  Љубовта

 57. Шери вели:

  Одев на мојата омилена плажа во Аотин, Вашингтон неколку недели
  пред Беше многу топла вечер, а песокот беше топол. Одеднаш забележав место во песокот што беше влажно и ледено ладно. Јас ископав во песокот и свежата изворска вода постојано издувуваше и се влеваше во реката. Забележав дека имало неколку места наоколу како тоа. Што е потребно да се стави чешма за да се направи достапен за пиење?

 58. Амси Хорст вели:

  Ако се прашувате за артезискиот бунар во Линвуд Вашингтон, округот го одржува бунарот и ја тестира водата секој месец. Има дури и мала област за паркирање. Пред неколку години округот се пресели во бунарот околу 50 ′ од каде порано беше да се направи побезбеден и да се создаде простор за автомобилите да паркираат надвор од патот. На оваа локација е легално да се земе вода. Областа околу бунарот е во сопственост на округот. Пред некое време еден постер коментира дека ставила малку белило во вода за да се осигура дека е безбедна. Само така знаете дека белилото е флоширан во хлор за домашна употреба.

  За лицата што рекоа дека ги прави болни, тоа е веројатно вашите контејнери. Ако тие се загадени, водата ќе биде загадена. Дали беа надвор со раствор за белило и потоа исплакнете ги со чиста вода. Можеби однесете ги до бунарот и исплакнете ги, но направете го тоа оддалечено од бунарот.
  Ако користите 5 галон гасови со вода, можете да добиете пумпа за да се собере нагоре. Може да купите и диспендер за ладење вода.

 59. Хајди вели:

  Има пролет во Фраерје, Ајова. Возиме таму и пополнуваме галон гасови околу еднаш месечно. Вкусот е одлично, секогаш студено, а откако ќе тестирам, тоа е бесплатно од нитрити и нитрати. Тоа е вкус подобро отколку градската вода каде живееме која е близу Фраер. Оваа пролет има веќе 50 години или повеќе. Среќавам локални жители таму кои се во нивните 50s или 60s и добив вода таму целиот свој живот. Секој друг во Ајова знае за тоа? Дојди да добие вода!

 60. LENORE SAUER вели:

  Запомнете, некои извори можат да бидат загадени со Е-Коли, на пример. Со години искористивме извор од Милсбург, а потоа на ридот од каде извираше изворот, беше поставена житарија. Тројца од нас се разболеле: еден отишол во болница, една промашила работа за прв пат во 14 години, а третата личност го препознала она што го има и имала апчиња за тоа затоа што била од Индија! Ја повикав ЕПА

  • не искажува вели:

   благодарам што ме известивте да, го знам ова. за среќа, повеќето извори, и единствените што ги земам, се наоѓаат нагоре во планински средини каде е лесно да се види дека нема ништо друго што седи во текот на пролетта што може да предизвика проблеми. Не сакам да советувам некого бидејќи немам диплома за наука за вода на пример и навистина не знам со сигурност, но она што би претпоставил е дека за секоја пролет лоцирана во планински средини сè додека ништо не е над изворот, како што е сточарство како што сте искусиле со тоа, тогаш тоа би било помалку работи што потенцијално може да предизвика проблеми.

  • не искажува вели:

   и извини што ти се случи. тоа мораше да биде ужасно.

  • Ѕвезда вели:

   'Veивееме „оддалечено“ многу години, ја добиваме нашата вода од изворот и бунарот. Откривме дека Biotite (Црно Мика концентрат) ја чисти нашата вода и ја користи скоро 5 години. и сакај го!

  • Чарли вели:

   Жал ми е што го слушам тоа. Тоа би цицало. Одам да го играм адвокатот на ѓаволот и да кажам дека тоа е многу голем исклучок, а не правило.

  • Вие сте заинтересирани за можноста Spring Water да биде небезбедна. Секогаш најдобро да се филтрира!

 61. Дејвид Бејкер вели:

  Многу корисно… Благодарам
  се прашував дали знаете за какви било други извори околу Отава, освен тогашниот Вејкфилд

 62. Nacimientos de agua existen muchos, pero para nosotros aquí en España, cómo en otros sitios del mundo, encontramos un gran problemma a la hora de su recogida y posterior Conso. El pirsgirêka, empieza en el lugar dónde se surte uno de esta maravilla природно, el paso y bebida del ganado, el baño o lavado de pies, de los seres humanos, entre otros, sin kontar las gamberradas personales. Sobre su posterior Consumo, por lo general, todo llevamos vasijas de plástico o pvc, cosa comprobada el daño que causa a la salud, incluído el agua embotellada en plástico, mejor en cristal, ya que “MENOS MALA”.
  En fín, cuándo se conoce y se da conocer un manantial de agua de excelente calidad, tanto si es de cualquier gobierno como privado, lo monopolizan y se acaba con la gratuidad de la misma y pasa a su comercialización.
  Посакувам дозвола од УСО ЦЕЛЕСО: Por necesidad, usar los plásticos para su transporte y posteriormente, su konsumo sólo en cristal, el MAL SERÁ MENOR.
  Салудос дес Малага (Еспања)

 63. ила вели:

  Добар ден
  вашите видеа се одлични. собираше занаетчиска вода со години тука во Сиетл. Имаме два одлични извори 45min до 1.25H од градот.
  Сепак, гледам да ја преместам мојата приватна практика во Quartzite AZ. Одлуката за донесување или прекинување ќе биде мојот извор на вода.
  Постојат многу бунари во кварцитот, но неколкумина се контаминирани и се со различна длабочина што ме наведува да верувам дека можеле и да имаат проблеми.
  Дали знаете за област за собирање што е доволно висока од говеда или цевководи?
  Супер прекрасно за сите видеа што сте ги направиле и сфаќате колку сум благословен што сум бил во област со толку голема вода. И, вечера е вкусна - благодарам Ила

  • Наталија Пипер вели:

   Здраво ИЛА, какви извори на занаетчиска вода користите во Сиетл? Порано го користев оној во Линвуд, но тогаш научив дека водата може да се загади бидејќи доаѓа најмногу од езерото Марта.

  • Кварцитот е многу висок во загаденоста на Chromium 6 ... не верувајте дека изворната вода што се наоѓа таму е безбедна, најверојатно ја нема во таа област.

 64. Раџубси вели:

  Јас сум religionаин религија, Индија.
  Ние следиме,
  Вода да зоврие
  УСЕТисајтер
  И пие
  ..

 65. Денис вели:

  Јас сум бил општински оператор за пречистителна вода за вашите 13 години, ја разбирам жедта за вистинска изворска вода, голем поборник овде.
  Но, видеото што ја покажува колекцијата на вода со натопување на шишето во езерцето натопено со лисја и богот знае што има во него. Ако соберете вода, ве молиме обидете се да соберете вода не под влијание на површинска вода. Освен ако не се соберат на самото место пред да се појави на површина, ништо не спречува птиците, глодарите и цицачите да го контаминираат изворот со фекални колофоми. Само внимавајте таму и дајте се од себе за да ги спречите заболените од заболувања од вода од кои скоро и да се ослободивме, бидејќи е развиено современ третман со вода, не е совршен, но е ефикасно.

 66. J вели:

  Како знаете која пролет е „подобра“ и како знаете дали е „безбедна“? Дали постои начин да се тестира за бактерии итн?

 67. кесичка нил вели:

  Имам три извори на мојата фарма, две од нив не ги користиме, но оној што го нарекуваме ладна дупка е тестиран и е чист, песокот кој е многу фин на дното на пролетта е пламен, ова е од длабок гранит според државата, поставив корица во текот на пролетта и пумпаме вода за пиење во нашиот дом само за пиење, најдобра вода што некогаш сум ја пробал

 68. Kristina вели:

  *** Речиси секоја држава има Агенција или Земјоделски колеџ што нуди бесплатна услуга за тестирање на водата.

  Соберете чист примерок во мало шише со вода за пиење и доставете го до нив. Тие ќе ви испратат е-пошта со резултатите од тестот за да потврдите дека водата е безбедна за употреба. Резултатите, исто така, ќе ви кажат какви минерали или недостаток од нив има во водата.

 69. Тереза ​​Челеб вели:

  Здраво, секој е свесен начин дали ја одземаат изворната вода Елвале (Онтарио) за да мијат чакал е најдобрата вода што ја вкусив во долго време луѓето доаѓаат од милји далеку за тоа.

 70. Патрик вели:

  Еј Спрингстерс!
  Сфаќам дека ова е добро место како и секое да ги поставам моите глупо изворска вода за чување прашања.

  Започнувам поедноставен живот со тоа што се преселувам во моето реновирано комбе за конверзија. Како таков, морам да го сфатам најдобриот начин за складирање на мојата изворска вода, така што таа е заштитена од понекогаш температурите на замрзнување. Веќе искусив чаша со растојание од стакло со само еден сантиметар вода, за среќа не во комбе, но навистина сакам да го избегнам тоа напред.

  Имам изолиран кабинет, но тоа само ќе стори многу. Дури и ги погледнав ракавите за изолација од карбон, но не сум сигурен дали тие ќе обезбедат доволно изолација од температурите на замрзнување.

  Пластиката е логичен начин да се оди, но потоа повторно, тоа е пластика.

  Секое искуство со вакви проблеми?

 71. Само ми се допаѓаат корисни информации што ги доставувате за вашите статии.

  Јас ќе го обележам вашиот блог и ќе тестирам уште еднаш овде
  често. Јас сум прилично сигурен дека ќе научам многу
  на нови работи токму тука! Најдоброто од среќа за следново!

 72. Тревор вели:

  Се прашував дали изворите се наоѓаат во близина на брегот. Јас сум во Корпус Кристи и се прашував дали е можно тие да постојат на плажа? Најдов свежа вода во дините ... дали е можно ова од подземни извори ...?

 73. Убаво веб-страница тука! Дополнително, вашата веб-страница
  многу брзо! Кој веб-домаќин го користите?
  Може ли да ја добијам вашата партнерска врска на вашиот домаќин? Посакувам мојата страница да биде вчитана
  толку брзо колку и твоето lol

 74. Реган вели:

  Ова е навистина добар совет, особено за оние што се свежи за блогосферата.
  Кратки, но многу точни информации ... Ви благодариме што го споделивте ова
  еден. Мора да прочитате пост!

 75. Во согласност со моето набудување, откако ќе се најде на продажба продавници за затварање, вообичаено е за секој заемопримач да остане преостанат биланс на заемот за хипотека. Постојат многу даватели на заеми кои имаат за цел да ги вратат сите стапки и заеми што ги плаќа следниот купувач. Дури и да е така, во зависност од голем број на програми, закони и државни регулативи, може да има голем број на заеми кои не се решаваат лесно преку размена на опции за заеми. Затоа, должноста сè уште лежи на заемопримачот што го примил неговиот или нејзиниот имот одземен. Многу благодарам што го споделивте вашето размислување на оваа веб-страница.

 76. Како прво, би сакал да кажам страшен блог! Имав брзо прашање што сакам да го прашам дали не ви пречи.
  Бев заинтересиран да дознаам како се центрирате
  и исчистете ја главата пред да напишете. Имав потешкотии да си го расчистам умот кога ќе ги извлечам мислите таму.
  Задоволство ми е од пишувањето, но се чини дека првите 10 до 15 минути се потрошени
  едноставно само обидувајќи се да дознаам како да се започне. Било какви идеи или навестувања?

  Многу благодарам!

 77. javhd вели:

  Убав пост. Благодарам!

 78. Фред Оренд вели:

  Постои популарна пролет надвор од Кадиз, Охајо на која доаѓаат генерации на локалното население. Вие не можете да ја соберете природната изворска вода во споредба со прескапата вода во шишиња, којашто завршува некаде во депонија!

 79. Зборував со вас одамна ... навистина треба да ја погледнете нашата технологија за филтрирање за филтрирање нанофибер за брз проток ... имаме филтер за гравитација на проток што ја филтрира водата 300 пати побрзо од керамичките филтри во стилот на Берки.

  Со единечен премин преку еден филтер, тие го намалуваат вирусот за 99.9999%

  Ко-развиен од НАСА користен на ISS
  IAPMO сертифициран
  Вселенска фондација овластен
  Лабораториски тест ЕПА лабораториски

 80. Томас вели:

  Дали некој има искуство со пролетта во Рок Спрингс, ТН?

 81. Томас вели:

  Дали некој има искуство со пролетта во Rock Island, TN?

 82. Фил Велс вели:

  Леле, благодарам многу вода човек. Ти должам.

Оставете Одговор