Пролет на Крикет Хил, Црна планина, НК

×детали за

21 Lakey Gap Heights
Црна планина, NC 28711
Добијте упатства →

Опис

Само надвор од Црната планина, горе Hwy #9 на патот кон езерото Луј.

Најблиска адреса

21 Lakey Gap Heights

Упатства од најблиската адреса

Пролетта е 2.5 милји нагоре по планината од каде што се пресекува Hwy #9 на Blue Ridge Road. веднаш надвор од Црната планина. Следете Hwy #9 сè додека не видите некои поштенски сандачиња со името Крикет Хил под нив и уличниот знак за Лаки Гап Хајтс. Пролетта е веднаш зад поштенските сандачиња десно од планината. Има простор да се повлече и да се паркира.

Витални информации

 • Надоместок: Нема такси
 • Пристап: Јавна
 • Тек: континуирано
 • TDS: 6-13
 • Темп: N / A
 • pH: N / A

Часови пролетта е отворена:

24 / 7 / 365

GPS: N / A

Врска со мапа: Пролет мапа на Крикет Хил

Поднесен од: Shawn

+Галерија
+Поврзани извори
+Информации за пролет
+коментари
 1. Стеларија вели:

  Ја посетив оваа пролет денес и одлично е. TDS е навистина низок, помеѓу 12-13, а водата има вкус.

 2. Џо вели:

  Што е знакот за предупредување?

 3. Barb вели:

  Запренте тука јуни 21, 2010, бидејќи бевме во посета на семејство во Свананоа. Неверојатна вода за дегустација; користев мојот метар TDS и TDS измерен 6.0 ... Леле! Сакаме да најдеме пролет во TX близу до нашиот дом.

 4. Ryan вели:

  имав тешко време да го пронајдам, не го видов знакот или изворот зад поштенските сандачиња - опасно место да се дружам на врвот од ридот заради сообраќај, па затоа се откажав.

 5. Brianna вели:

  Здраво! беше тука само денес, а водата вкусно - беше многу студено. Немав метар TDS на мене, но се чини дека е одлична пролет. Ако планирам да ја користам оваа пролет повеќе во иднина, водата ќе ја тестирам.

 6. Olivia вели:

  оваа вода беше многу ладна и имаше силен проток, но не ми се допаѓаше вкусот во споредба со другите извори што сум ги посетил. имаше поостри, иронија (претпоставувам дека тоа е она што беше) вкус и претпочитам послатка вода.

 7. Ereереми М. вели:

  Малку поконкретно… пролетта е околу дворовите на 15-20 по угорницата од поштенските сандачиња, по патот. Има повлекување преку улицата од поштенските сандачиња со многу простор за паркирање… од таму, следете ги ушите, гласно е!
  Излегува ладно и силно. Вкусови прекрасно! Денешниот TDS имаше среќен број 11. =)

 8. Само што ја посетив оваа пролет! Вкусен TDS беше 8 и беше убаво и ладно. Излегува од цевката и беше лесно да се најде.
  Оригиналната насока вели дека тоа е веднаш зад кутиите за пошта. Пролетта е всушност околу 100 ft минатите поштенски сандачиња ако одите на исток. Исто така, немаше никаков знак за Крикет Хил под поштенските сандачиња што беа споменати во оригиналните насоки.
  Силно ја препорачувам оваа вкусна вода.

 9. Lise вели:

  Ако не го најдете на почетокот, направете пресврт и однесете ја најблиската адреса. Ова е моќна ситна вода!

 10. Brandon вели:

  само ја тестирав оваа вода и добив TDS читање на 10! ова е легитимна вода!

 11. Паркер вели:

  Сакав да споделам уште неколку специфики затоа што тешко се најде на ова место. Причината е затоа што одат нагоре по планината на автопатот 9, има 3 различни патишта на Лаки Гап, и треба да ги поминете сите 3, втората и третата се и десно. Goingе одите по нагорнина низ некои преклопници и пролетта е директно на страната на патот од десната страна. Цевката испушта убава, вкусна вода, не можете да ја промашите. Можете да паркирате директно на пролетта, од другата страна на патот. Дополнително има паркинг по патот од левата страна, а има и други што собираат вода. Тоа беше одлично да се понуди на планината и потоа да се добие оваа високо-енергетска вода! Ве молиме, бидете почитувани на просторот

 12. Ник вели:

  Имаше портата што ме спречуваше да дојдам до пролетта. И тешко да се свртиме. Мислам дека веќе не е јавно достапен.

 13. Дајан вели:

  Само што беше таму почетокот на неделата. Ние не бевме единствениот таму. Водата е неверојатна !! Лесно пронајден, лесно достапен. Ниту една порта ... мислам дека Ник отиде далеку или не се најде на вистинското место.
  Почитувајте ја областа… ова е вистински подарок на кој ни е дозволен пристап. 🙂

 14. Ванеса вели:

  Се прашувам дали некој може да разјасни нешто за мене. Јас возев rt 9 двапати и не можам да ги лоцирам Изворите. Удрив и во портата кога се надоврзав таму каде што мислев дека е Пролетта. Ја најдов долгата бела цевка што се празни близу улицата, но беше под впечаток дека ќе собирам од самата пролет. Секоја помош би била навистина ценета !! =) Благодарам!

 15. GP вели:

  Фантастична пролет, мојот омилен досега од многумина се обиде. Ладно, брзо и одлично дегустирање.

 16. Tanya вели:

  Дали некој ја тестирал оваа вода за нешто друго освен TDS? На пример, E. coli?
  Јас ја пиев оваа вода повеќе од 10 години и навистина бев благодарен за тоа. Го сакам вкусот и виталноста. Сепак, по исклучително силните дождови од минатиот јули, имав некои загрижености. Имав грчеви во цревата откако го испив (други исто така), што ме тера да се прашувам за загадување на микроби. Престанав да го пијам последните неколку месеци поради оваа причина. Знам дека има место во АВЛ за да го тестирам (ЕТС), но немав дополнителни пари за да го направам тоа? Би бил заинтересиран да знам дали некој друг има или можеби би бил спремен.

 17. Tanya вели:

  Поточно, дали некој тестирал за колиформни бактерии, нитрат или сулфат?

 18. Laura вели:

  Таму собирав вода од минатото лето. Секогаш совршен. Отиде вчера, воведе пријател на пролетта. Лесно е да се открие дали само се исклучувате од hwy 40, тргнете се на исток на 9 околу 3 милји, побарајте бела цевка десно. Не исклучувај го 9, игнорирај ги сите знаци кои велеа дека Лаки Гап, нема знаци во близина на поштенските кутии.
  Посакувам да го знаев нивото на pH вредност, бидејќи тоа е важно за добро здравје. Без оглед на рН, тоа е чиста, вкусна вода!
  Благодарен!

 19. Пит вели:

  Користејќи тестер за pH-тест Хана, свежо калибриран, ја ставам pH вредноста на 5.3.

 20. Пит вели:

  Заоблената сода бикарбона 1 / 2 ја зголеми на 7.2

 21. Ана вели:

  Оваа вода е епска! го пиеме скоро исклучиво сега за 6mo. Честопати трчаме во други пијалоци на диви води кои тргуваат со свежо собрани риеши итн.

 22. Дане Х. вели:

  Благодарен што ја најдов оваа пролет, но верувам дека е опасно континуирано да се консумира оваа вода без да се мери темелно содржината на водата. TDS не е доволен сам. Дали некој таму имал тестирано. Треба да го сториме тоа и да ги објавиме резултатите!

  • Мари О вели:

   И ние пронајдовме оваа пролет пред околу еден месец, ја варивме на почеток бидејќи не бев сигурен во загадувачи. Купи комплет за тестирање на вода на Амазон ... pH вредноста е 7.5 без пестициди. Најнеочекуваниот тест… континентот на бактерии ПО 48 часа…. да се биде негативен требаше да биде виолетова…. оваа НЕ е виолетова… комплетот рече дека ако водата е жолта, постои голема шанса да биде загадена со бактерии…. нашата беше магливо облачно беж. За да имате РЕАЛ лабораториски тестирајте го…. цената е 180 $. Затоа што резултатите од тестот ми покажаа…. не беше виолетова, јас сум оддалечен од тоа. Како што кажува… влезете на ваш сопствен ризик.

 23. Alicia вели:

  Здраво Мари О-

  Ако зовриете, не би се грижело за бактериите? Дали некој друг го тестирал? curубопитни дали водата е добра ???

 24. Ванеса вели:

  Здраво на сите,
  Размислував да поставам страница „финансирај ме“ за оваа пролет да се тестира во лабораторија за хемиски бегство и други бактерии што не ги собира домашните колекции. Дали некој би бил заинтересиран за ова?

  • Бринда Бехтолд вели:

   Слушнав некој да рече дека таа ја има тестирано водата 3 пред вашите години и тоа беше ГОЛЕМО во глифозат..Разузнавање! Бев користејќи го исклучиво со години .. Тестот на цинк е низок, иако јадам многу семиња / јаткасти плодови, но заобиколување блокира минерали. Докторот се согласува, но не тестира за преглед. Обидувајќи се да најдам прифатливо тестирање за моето ниво на глифозат во крвта и за оваа вода. Јас сè уште го пијам! бидејќи имам тенденција да верувам дека е добро поради некоја чудна причина. Обидувајќи се да добиете повеќе информации и од таа личност.

 25. Херб вели:

  Ние се преселивме во Црната планина во јули и редовно ја поминуваме оваа пролет додека возевме до и од нашата резиденција. Решивме да ја испробаме водата откако видовме толку многу луѓе како шишиња. Вкусот е јасно супериорен во однос на нашата вода за бунар. Се распрашувавме наоколу и никој не знае за кој било кој да претрпи никакви лоши ефекти од изворската вода.

  • Дајан вели:

   Ние ја пиеме оваа вода скоро една година. Никогаш немале никакви лоши ефекти. Всушност, кога одиме во ресторани и пиеме нивна вода, сигурно можеме да ја кажеме разликата и тоа е кога се чувствувам болен.
   Имаше џентлмен возејќи еднаш, кој живее на планина. Се согласија дека водата е неверојатна и дека неодамна беше тестирана и беше пронајдена чиста.

 26. Есен вели:

  Отиде денес. Сместено е на дваесетина метри од десно, откако ќе поминете на улицата Лаки Гап Хајтс. Пролетта тече навистина брзо и многу ладно !! Запознав човек со кој оди таму веќе неколку години и тој вели дека никогаш немал никакви проблеми со пиењето. Имам мувла на цевката и ја исчистив со хартиена крпа пред да ги ставам во шишиња моите 4 две литри шишиња. I'mе видам како се чувствувам како ја пием оваа вода пред да ја купам машината за дистрибутер на вода. Пролетната вода е многу јасна и е вкусна многу подобра од овие флаширана вода.

 27. Џек вели:

  Водата е навистина добра, но дали е безбедно да се пие ??? Те молам некој да ми кажеш

 28. Даниел вели:

  Лесно се наоѓа со убаво влечење десно по патот. Секогаш се чини зафатен.

 29. Anthony вели:

  Зборував со сопственикот на домот чиј имот е пролетта. Тој препорача да се тестира водата. Водата што излегува од цевката доаѓа од последниот од трите резервоари за држење. Значи, оваа вода не е директна од изворот. Тој ме предупреди дека претходно извлекле мртви животни од резервоарот. Водата има добар вкус. Но, како и секогаш, пијте на ваш сопствен ризик

 30. Каролин вели:

  Во мај 2016, ја тестирав оваа вода за следново: Бактерии, олово, пестицид, нитрат, нитрит, pH, цврстина и хлор.

  Еве ги резултатите:
  Бактерии: негативни
  Олово: негативно
  Пестицид: негативен
  Нитрат / нитрит: 0
  pH: 6.5
  Цврстина: 0
  Хлор: 0

  Јас го искористив првиот комплет за тестирање вода за предупредување за пиење и точно ги следев насоките. Очигледно работите се менуваат, така што идното тестирање е мудро, но овие резултати од тестот многу ми го олеснуваат умот. Се надевам дека ќе ви помогне!

  • Lisa вели:

   Здраво Каолин,
   Само што го видов вашиот пост и се прашував дали сè уште пиете оваа вода или веќе сте тестирале.
   Ви благодариме за објавувањето.
   Lisa

 31. DKline вели:

  Голема благодарност до Каролин за резултатите од тестирањето!

 32. Скот вели:

  Јас наполнив галони 10 и сега сум на галон #6 без проблеми. Одење на вера ...

 33. Линдзи Филипе вели:

  еј заедница, јас сум локален студент на колеџот Ворен Вилсон, од Сванано. Како студент на науките, од нас се бара да направиме длабока истражувачка работа. За моето истражување, јас ќе го тестирам квалитетот на водата на оваа пролет во влажни и суви сезони на 2017 гледајќи во метали, бактерии, пестициди, pH вредност, итн. (Допрва треба да се одлучи). Моето истражување ќе биде објавено овде кога ќе биде завршено, ќе останете подесени и на друго место за сите заинтересирани. Ако имате какви било прашања или проблеми, би сакале да ги разгледам во истражувањето, испратете порака до lfilipe.s16@warren-wilson.edu
  мирот биде ~

  • Хозе Бело вели:

   Здраво, моето име е Jозе Бело, јас сум жител на Црна планина. почнав да ја пијам оваа вода пред неколку месеци. Ја сакам водата и дома сите ја консумираме на дневна основа. Досега немавме негативна реакција на тоа. Денес на двајца момци, на местото, ми рече дека биле предупредувани за водата што е загадена со Е. Коли и ме праша дали знаев нешто за тоа. Дали сè уште го објавивте резултатот од тестот? благодарам

  • Katherine вели:

   Патувам во областа и исто така сум curубопитен да ги знам вашите резултати, врз основа на следниве коментари ... дали е оваа вода за пиење?

  • Кејси вели:

   Било какви детали уште?

  • Агенција вели:

   Како е водата овој месец?

  • Манди вели:

   Во очекување на вашите наоди! Благодарам

  • Alice вели:

   Здраво, се прашувам што најдовте од резултатите од вашиот тест досега? Ти благодарам ~

  • AO вели:

   Здраво Линдзи, дали успеавте да ја испитате оваа вода?

  • KB вели:

   Дали некој неодамна ја тестирал оваа вода? Јас сум навистина curубопитен - како што штотуку отидов и наполнив пред неколку дена, го пиев, но сакаат да го потврдат неопходното. Благодарам!

 34. Беатрикс вели:

  Собравме вода вчера, вкуси навистина добро!
  Мама мечка и две младенчиња преминале веднаш пред нас на патот многу близу пролетта, па го зедоа како добар знак. И претпоставувам дека може да очекувате да видите мечки наоколу.
  Едно лице кое собирало исто така кажало дека пие вода и смета дека е многу чиста и убава.

 35. NJ вели:

  Дали некој направи некое неодамнешно тестирање на изворната вода на ридот Крикет? Дали некој размислил загадувачи исцедени од самата ПВЦ цевка? Дали некој знае колку долго таа цевка има таму со оглед дека дрвото се зголемило околу тоа? Ви благодариме што објавувате какви било информации пред јавноста секојдневно да ја троши оваа свежи, ладна вода! Тоа е извонреден наод! Но, најдобро е да се биде безбеден!

 36. Означи вели:

  Јас започнав со собирање и пиење вода од оваа пролет во октомври на 2018. Неколку стотици галони подоцна тоа ме натера да се чувствувам многу болен со дизентерија во февруари на 2019. Значи, само глава нагоре. Пиев толку многу од овие работи без никакви негативни ефекти, но кога ме разболе, навистина беше лошо и веќе не можам да го ризикувам повеќе. Гледајќи во опции за филтрирање на водата од бактерии бидејќи ја мразам идејата за консумирање флуорид во вода од чешма.

Оставете Одговор

+Пролетни оценки
Сè уште нема објавено оцени…
Оценете ја пролетта

Брзо истражување за вашата посета на оваа пролет. Поднесете само доколку сте физички сте посетиле

+Резултати од тест на вода
Сè уште не се доставени тестови за вода ..
Поднесете тест за вода
Додадете ги резултатите од тестот за вода PDF
Остави PDF тука или кликнете за да испратите Изберете датотека
Максимална големина на испраќање: 6.29MB
+ Корисничка фото галерија
Нема споделени фотографии сè уште…
Поставете нови фотографии

Поставете нови фотографии

Поднесете слики што ги имате оваа Пролет за да ги споделите со заедницата ..

Подигни датотека со слики
Испуштете слики овде или кликнете за да изберете Изберете Фотографии
Максимална големина на испраќање: 4.2MB

Сакате новости и новости? Внесете ја вашата е-пошта за да се придружите во нашата просперитетна заедница на водата за обработувачи!

Регистрирај се за да добиете кредит за придонес кон вашите извори, фотографии, оценки, коментари, тестови за вода, итн. Ние ја прошируваме страницата со нови функции за да помогнеме во зближувањето на глобалната заедница.

Сакате новости и новости? Внесете ја вашата е-пошта за да се придружите во нашата просперитетна заедница на водата за обработувачи!

Регистрирај се за да добиете кредит за придонес кон вашите извори, фотографии, оценки, коментари, тестови за вода, итн. Ние ја прошируваме страницата со нови функции за да помогнеме во зближувањето на глобалната заедница.